Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

For a pure competition firm if price is less than the minimum of the __________, output at 0 will result in less loss than producing at any other level.
A 200 g sample of water at 60.0 degrees Celsius is heated to water vapor at 140.0 degrees Celsius. Expected Answer = 501,440 J Before trying to solve this probl
Which is not a family of the periodic table? O alkaline-earth metals O anions O halogens O noble gases
i need help.........​
BRAINLIEST TO WHO GETS THIS QEUSTION RIGHT I AM A DOG UNDER THE LOG UNDER A TREE! Hint D---m
Which are the solutions of x2 = –7x – 8?
If the park is shown as a square on the map, each side of which is one foot long (12 inches), how long is each side of the square park in real life? Show your t
okay i need more help due in 30 mins
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP
The cost of a meal is $48.50 at this restaurant a tip of 20% is encouraged. Find the amount of the tip. Now find the total amount. Could anyone help?