evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

How could a reader determine a denotation for an unknown word or phrase?
Solve the equation below for y. 3x+4y=12
Which of the following is not a method for opening Word software? right clicking on the desktop and selecting "view" selecting the Start button and navigating t
What is the man Idea? Whe
pleaseeee helpppppp!!! just draw a diagram
What is 42% of $122?(NOT in college)
carlos spent half of his paycheck on concert tickets. to earn more money, he recycled cans and received $10. how much was his paycheck if he ended up with $34
two numbers are in a ratio 2:3 and their sum is 35.find the numbers​
A ferrari advertisement states that a certain car can accelerate from rest to 20 m/s in 7 seconds. Find the car’s average acceleration
The Persian empire was the largest of its day its borders stretched between which two rivers?