marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

What did Edward Ball run that helped Florida's economy? Lumber camp Paper mill Pickle factory Shoe factory
I will give brainliest!!!!What is one way that some historians distinguish humans from all other living species?Choose 1 answer:A)Humans are the only species wh
Match each story detail on the left to the corresponding fact about the Klondike Gold rush
What moon phase comes after waxing crescent
According to Biden, what does he need to control before America can go back to normal​
What is responsible for the high electrical conductivity of a metal
If x=-2 f(x) = g(x), is a solution to the equation 'which of these statements must be true? The graphs of fand g intersect each other at X = -2. The graphs of f
write a essay about a disease and how to treat it but it has to be a disease that hasn't been treated yet.
What is the product of 3/5 and 25. Is the product more or less than 14? Explain your answer in complete sentences.​
In the winter activity of tubing, riders slide down snow covered slopes while sitting on large inflated rubber tubes. To get to the top of the slope, a rider an