banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Mcbride transitions from the personal to the historical several times in ""hip hop planet. "" how does he achieve these transitions? what are some of the strate
What is the biggest lesson u have learned this past year about yourself as a learner?
I have no clue how to do this, how do you solve it and what is the answer? What is m∠X to the nearest degree?
Help please!! This is a project grade
Which of the following statements about a monopsonistic labor market is true?
Do lymphs have glucose.
A student uses the division shown to divide -3x^4 + 15x^3 - x + 5 by x - 5, and concludes that x -5 is not a factor of the polynomial. Describe two errors the s
Plz help! Solve the equation for x.
which are the two number that multiply is 300 and subtraction is 35​
Write a linear function f with the values f(-4) = 0 and f(0) =0 please help