makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What do I do I'm so confused??
what is the derivative of root 2x ?
What do soft roadbeds and weak bridges lead to??
What is the slope slope of a line that is perpendicular to the line represented by the equation y-5x=5 ?
where US troops landed to defeat Germans in France
How many 1/5 cup are in 5 cups
Solve for j. j^2 + 18j = 0
the amount of money in pauls bank account is 37 percent of what is in his older brother stephens account. Together paul and stephen have 8428.24 in their accoun
What does the process of close reading help a reader do? understand how the story ends analyze and critique the story understand the story in just one reading u
A bag has 7 books in it 4 math 3 english mom took 2 english books what is the fraction of english books that was removed