ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Roosevelt is often associated with was. What was his attitude toward war?
find the product 3012 and 4
C6h12(l)+9O2(g)->6CO2(g)+6h2O(g)
Stella's friends got her a skydiving lesson for her birthday. Her helicopter took off from the skydiving center, ascending in an angle of 37 degree, and travele
Quadrilateral ACEG≅Quadrilateral NMRP Which statement is true? A: EG≅MN B:AC≅MR C: AG≅NP D:CE≅NP pls help
Lions hunt wildebeests; therefore, wildebeests are _____.
Estimate it’s the length in meters for poster. Explain
In a balanced ecosystem, the largest number of organisms are the: consumers producers carnivores omnivores
Identify the choice that uses one or more transitions to correctly indicate a causal relationship. A. The club elections are​ over; however, we need to focus on
What is the order of 5x10^4 , 7x10^-5 , 3x10^-9 , 8x10^4 from least to greatest?