trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Use the distributive property to find an expression that is equivalent to 2x(x + 7)-(3x +1)
Mom’s muffin recipe uses 10 ounces of berries for 2 dozen muffins grandma’s muffin recipe uses 12 ounces of berries for 3 dozen muffins which recipe has more be
Josh is 3 years older than Lynette. The sum of their ages is 49. Write expressions for Josh's age and Lynette's age, and use the expressions to write an equatio
n/3 + 7=10...........................
Which of these would have the least access to phytoplankton? A) estuary B) salt marsh C) deep sea D) mangrove forest E) open ocean
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION
Which of the following expressions is equal to -3x2 – 27? A. (-3x - 3)(x-91) B. (-3x +91)(x +31) C. (-3x+3)(x +91) D. (-3x - 91)(x +31)
What is 3/8 written as decimal
In the equation 3x ÷ 4 = 15 solve for x
Please help ! I need da answer.