bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

[tex]\qquad\qquad\quad\large{\pink{ \sf⿻Question⿻}} \\[/tex] [tex]\\[/tex][tex]\qquad\quad{\textsf{Find the square root of -16.}} \\[/tex]​
Find the variance of the data. 251, 224, 237, 255, 268 X = 247 Variance (0²) = [?]
[tex]\qquad\qquad\quad\large{\pink{ \sf⿻Question⿻}} \\[/tex] [tex]\\[/tex][tex]\qquad\quad{\textsf{Find the square root of -16.}} \\[/tex]​
2. Dee Pollen bought a condo that has a $98,000 mortgage loan with a 7.5% interest rate. Her monthly payment is $686.00.
2. Dee Pollen bought a condo that has a $98,000 mortgage loan with a 7.5% interest rate. Her monthly payment is $686.00.
On January 1, 2021, you deposited $8,000 in a savings account. The account will earn 8 percent annual compound interest, which will be added to the fund balance
Find the variance of the data. 251, 224, 237, 255, 268 X = 247 Variance (0²) = [?]
This year you earned $75,500. Last year you earned $72,400. What was the rate of change on your earnings since last year
Will you marry me ? ​
Write an explicit formula for a The nth term of the sequence 35,44,53