kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is essential for life on Earth?
Previously healthy 57yo woman comes in 2 month history of vulvar itching. Otherwise asymptomatic takes no meds. Menopause occurred 7 years prior. Not bee sexual
Show you work as well​
An account earns simple interest. $2000 at 3.5% for 4 years a. Find the interest earned. $280 b. Find the balance of the account. $
41) Add: 6/100 + 1/10= A) 7/10 B) 7/100 C) 16/100 D) 61/100
Which sentence describes an advantage of writing? O A. It is convenient. O B. It provides instant feedback. O C. It creates a lasting record O D. It is easy to
during a softball game kay hit a fly ball the function f(x) = -16t^2 + 64t + 4 describes the height of the softball in feet. make a table of values for the func
In the Chairman's White Paper on "America's Military - A Profession of Arms," this aspect of the Armed Forces is identified as the foundation of our profession.
505.45 55% of what amount​
What is measure of angle A? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth.