madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

15 less than the quotient of e and d
NEED HELP QUICK PLZ! 51 Points!
Each week you drive 150 miles.your car gets 25 miles to the gallon and gas prices are 3 per gallon.how much gas money will you spend on gas each week
78 divided by 14 what is it between
Would the growth of the american colonies have been different if there had been no atlantic slave trade?
Mr. Walker drove for 4 hours at an average rate of 48 miles per hour. How far did he drive ( here's my Buber so you can help more 469-296 -6925
Please only one question in math. I want to know the steps on solving it.What is the measure of DG?
What were some of the rights that jefferson described in the declaration of independence?
What type of atom is 2 (NH4)2Cr2O7?
What is an observable trait of an organism that can mask the recessive trait.?