lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Arrange the events that led to the September 11 attacks in the correct sequence. Osama bin Laden’s organization of mujahideen fighters rise of the Taliban in Af
confused on factoring
Make up a myth that the God Jupiter and the Goddess Juno would create. (It could be anything!) [jupiter: god of the sky and thunder] {Juno: goddess of protecti
Need help !!!!! ASAP
Subtract. Express your answer in lowest terms. 15/19 - 7/19 ( 10 POINTS TO THE PERSON WHO ANSWERS THIS FIRST AND CORRECTLY )
6r+7=13+7r help me asap
On the scale of 1-10, how afraid would you be if a meteor hits the Earth tomorrow and why? This is for an English doomsday project.
Why is it important not to overreach during a workout?
Find the measure of arc BDC
solve this system of two linear equations using substitution y=3x-5,3y-x+1