Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

i am a fraction that is equal ro 1/6. what am i?​
what is a correlation coefficient?
Use figure 3.4 to answer the following: if the cost of gasoline increased from $3.00 per gallon to $4.00 per gallon and the quantity demanded decreases from 12
felicity picked 7/10 pound more berries than Ashley. Felicity picked 3/10 pound more then jill. jill picked 1 pound of berries. how many pounds of berries did a
In the book "The Old Man and the Sea", what number is supposed to be lucky? Why is this number lucky?
Peter is burning fossil fuels as he uses his lawn mower. Which greenhouse gases is he generating? A. nitrous oxide and carbon dioxide B. CFCs and nitrous oxide
pls help asap not very good @ math
What argument did Andrew Jackson use to persuade people that the Indian removal act was a good decision? A.American Indians are not happy living in the United
Patsy and Tyra together have $50. When Patsy gifts Tyra $12, they both have the same amount. How much did they each have in the beginning and end?
Which graph represents the equation y=1/3x-4