ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Making a home inventory (select all that apply) Question 3 options: A: will decrease your premium by 5%. B: will help you get your claim settled faster. C:
Difference between reactants and products.​
Find the sum of ∑4/k=1 (-4k)
What is the mass grams that are in 3.52 × 10²⁵ molecules of I₂
Kevin made a business trip of 312.5 miles. He averages 60 mph for the first part of the trip and 55 mph for the second part. If the trip took a 5.5 hours how lo
Find the length of x
If a DNA triplet is ATA, then the complementary DNA triplet is..
What is generation of computer ?​
Find the length of side xx in simplest radical form with a rational denominator.
on this necklace the ratio of black beads to white beads is 1:4 How many more black beads do you need to add to make the ratio of black to white 4:1 ? WILL GIVE