lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

what tells the cell what to do
Scientists who study Atlantic salmon have found that the oxygen consumption of a yearling salmon O is given by the function O=100. 3^(3s/5) , where s is the spe
in times what equals 28,21,60,48,24,45
Complex organic compounds in sewage are broken down by bacteria. What is the role of bacteria in this?
A man in a photograph is 1.5 inches in height. If the man is 6 ft. tall, what is the scale.
Jerome is writing a number in scientific notation. The number is greater than one million and less than ten million. What will be the exponent in the number Jer
Real world Examples of inertia
Around the year 1000, Songhai’s leader converted to _____________________________, but most of the people continued to worship ________________________________.
give the next term and the nth term of 8,13,18,23,28
simplify(-8) exponent 2