AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Can someone show me how to solve this?
How does changing and organism's habitat affect the number and variety of organisms present?
find 3 consecutive integers such that 3 times the sum of the first and third is 84 less than 12 times the secind
In a mixture of He, Ne, and Xe gases with a total pressure of 925 atm, if there is 10.5 g of each gas in the mixture, what is the partial pressure of Xe?
How is 1/2+1/4 solved differently than 1/2+1/3
What country funded the voyages of christopher columbus, hernando cortez, francisco pizarro, and ferdinand magellan?
Suppose that 0.95 g of water condenses on a 75.0 g block of iron that is initially at 22 °c. if the heat released during condensation is used only to warm the i
hel0p help help plsssss
Please help. Thank you :)
Krystal puts three pencils in order from longest to shortest. What is a fast way to order the same pencils from shortest to longest?