MrsMarelShel
MrsMarelShel MrsMarelShel
  • 04-03-2016
  • Biology
contestada

Why can we live with one kidney but we were born with two?

Respuesta :

niklaus
niklaus niklaus
  • 04-03-2016
in case one fails or falters we can have a backup
Answer Link

Otras preguntas

250 g flour is needed to bake a 1 kg cake. Find the amt of flour needed for a 2 1/2 cake
Janie's total trip to and from school is 0.68 of a mile. How far did she walk if she makes this trip 27 days last quarter?
How do you write this equation as an addition equation. -8 - 4 is what?
Using front-end estimation, what is the correct estimation of the sum, 23+33+44+51+31 -A. 180B. 170C. 160D. 150
Using front-end estimation, what is the correct estimation of the sum, 23+33+44+51+31 -A. 180B. 170C. 160D. 150
how much large gravel is needed to cover 290 meters if the large gravel is 29.62 tons per meter
Shelby has 3 five-dollar bills and 2 nickels. How much money does she have?
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
Are the answers I wrote in the image correct?
If the weight of a package is multiplied by 5/6 the result is 10 lbs. Find the weight of the package. 1) 8.3 2) 50 3) 60 4) 12