reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Mark can travel 42 meters in one second. There are 1609.34 meters in 1 mile, how many miles can mark travel in one hour? Round your answer to the nearest hundre
PLS HELP What is 4 1/3 multiplied by 2 1/4 reduced to the lowest term
Find the area of the figure below. A. 288.62 B. 266.22 C. 186.66 D. 236.6
What is diabetes? How does it disrupt normal cellular activities? What are the overall consequences for your body?
Four forms of Human rights violation​
y=x^2 + 2 Tell whether it is a minimum or maximum. O (0, 2); maximum O (2,0); minimum O (0, 2); minimum O (2,0); maximum
I need help with this with work asap thank you
Help with this please
Create a list of steps, in order, that will solve the following equation. (a + 5)2 - :-1=3 Solution steps: FIN As Add 1 to both sides Multiply both sides by 4 M
What types of jobs were created by the Industrial Revolution?